Praktické informace

Zastupitelské úřady v Brazílii

Velvyslanectví ČR v hlavním městě Brasília
Via L3/Sul, Q. 805, Lote 21, Brasília D.F.
Caixa postal 170, CEP 70359-970
tel.: ústředna: +55-61/242 77 85, 242 79 05, 242 78 33
konzulární pohotovost (mobil): +55-61/99789618
fax: +55-61/242 78 33
E-mail: brasilia@embassy.mzv.cz
Internet: www.mzv.cz/brasilia
Diplomatická působnost pro celé území Brazilské federativní republiky. Konzulárně zpracovává federativní státy: Distrito Federal, Goiás, Mato Grosso, Rondônia

Generální konzulát v Rio de Janeiru
Rua Maria Eugenia, 461, Humaitá - Botafogo
CEP 22261-088
Rio de Janeiro - RJ
tel.: ústředna: +55-21/23 70 799,253 78 238
konzulární pohotovost: +55-21/998 37 941
fax: +55-21/253 71 100
E-mail: rio@embassy.mzv.cz
Internet: www.mzv.cz/rio
S konzulární působností pro státy: Rio de Janeiro, Espirito Santo, Bahía, Minas Gerais, Pernambuco, Paraíba, Rio Grande do Norte, Ceará, Piauí, Maranhao, Tocantins, Alagoas, Sergipe, Pará, Amapá, Roraima, Amazonas

Generální konzulát v Sao Paulu
Av. Morumbi, 635, Jardim Guedalla
CEP 05607-000
Sao Paulo - SP
tel.: ústředna: + 55-11/303 117 29, 303 189 97, 381 437 28
konzulární pohotovost (mobil) +55-11/9984 28 96
fax: +55-11/303 118 22
E-mail saopaulo@embassy.mzv.cz
S konzulární působností pro státy: Sao Paulo, Paraná, Santa Catarina, Rio Grande do Sul, Mato Grosso do Sul.

Státní svátky

1.ledna - Den světového bratrství
29. března - Velký pátek velikonoční (pohyblivý svátek)
21. dubna - Tiradentes a založení hlavního města
1. května - Svátek práce
30.června - Boží tělo (pohyblivý svátek)
7. září - Vyhlášení brazilské nezávislosti
12.října - Den zjevení Panny Marie
2. listopadu - Památka zesnulých
15.listopadu - Vyhlášení republiky
25.prosince - Vánoce
K brazilským svátkům rovněž patří karneval (pohyblivý svátek, pracovní volno v trvání 2,5 dnů, začátek karnevalu 40 dnů před Velikonocemi) a Velikonoce (pohyblivý svátek, pracovní volno - zelený čtvrtek, velký pátek, t.j. čtvrtek a pátek před velikonoční nedělí). Kromě těchto unijních svátků, má každý stát své vlastní svátky - většinou je slaven některý ze svatých patronů.

Letecká doprava v Brazílii

Pro lety z Evropy do Brazílie lze využít řady evropských leteckých společností. Většina z nich však směruje lety jen do Sao Paula, některé i do Ria. Pro lety z Prahy je u všech společností je nutný jeden přestup v Evropě. Není žádné přímé spojení mezi Prahou a Brazílií (ani mezi Vídní a Brazílií). Nejširší a cenově nejlepší nabídku letů do Brazílie najdete u letecké společnosti TAP Portugal, která nabízí přímé lety z Prahy do Lisabonu a následně z Lisabonu nejen do Ria a Sao Paula, ale i do Recife, Salvadoru, Brasilie a připravuje i lety do Bello Horizonte.
Vzhledem k velkým vzdálenostem se doporučuje cestovat po Brazílii převážně letecky. V případě, že hodláte uskutečnit více než 2 lety v Brazílii, je nejlevnější možností využití tzv. Brazil Air Pass. Tuto nabídku zajišťuje každá z brazilských leteckých společností, doporučujeme společnost TAM, která má nyní nejhustší leteckou síť po Brazílii. Tato společnost také zajišťuje lety i do malých měst.
Podmínkou pro zakoupení Brazil Air Pass je jeho návaznost na letenku z Evropy do Brazílie a zpět. Rezervaci úseků v Brazílii využitých v rámci Brazil Air Pass doporučujeme provádět současně s rezervací letu do Brazílie.

Autobusová doprava v Brazílii

Pro většinu Brazilců i mnoho individuálních turistů je v Brazílii nejčastějším dopravním prostředkem autobus. Snad s výjimkou povodí Amazonky, kde převládá lodní doprava je autobusová doprava velmi rozšířená a služby zejména u dálkových spojů jsou velmi dobré. Všechna větší města jsou propojena širokou sítí linek, spoje např. z Ria do Sao Paula odjíždí každých 15 minut. Autobusy na dálkových linkách jsou kvalitní, čisté a se zkušenými řidiči. Silniční síť se velmi rozšiřuje a kvalita silnic se zlepšuje. Nejlepší silniční síť má jih Brazílie, dobré jsou i dálnice na pobřeží Atlantického oceánu.
Nejběžnější dálkové linky jsou tzv. comum nebo convencional. Jsou poměrně dobré, většinou mají WC. Většina autobusů jsou Mercedesy, Volva nebo Scanie. Lepším typem autobusových linek jsou tzv. executivo, mají vždy polohovací sedačky, jsou asi o 25% dražší a hlavně nezastavují tak často. Nejkomfortnějším typem autobusové dopravy jsou linky leito. Stojí asi dvakrát více než comum, jsou velmi prostorné, mají polohovací sedačky s přikrývkou a polštářem , jsou klimatizované, je zde steward, který servíruje sendviče, kávu, minerálku. Pokud nechcete pozorovat krajinu, jsou tyto linky ideální, neboť jezdí přes noc, a tak ušetří čas i peníze za hotel. Jízdenky je většinou možno zakoupit před odjezdem, ale doporučuje se zajistit je několik hodin nebo i den před odjezdem. Má to tu výhodu, že máte zajištěno sedadlo a je možno si vybrat i místo v autobuse. Některé linky totiž berou i cestující na stání. Autobusová doprava je velmi levná. Rio de Janeiro - Sao Paulo = 6 hod, cena comum 16 USD, leito 32 USD Rio de Janeiro - Recife = 36 hod, cena comum 88 USD, leito 117 USD Informace k autobusovým spojům z Ria a Salvadoru na www.novorio.com.br

Taxislužba

je obecně na velmi dobré úrovni, slušná, bezpečná a s pevnými cenami dle sazebníku. Při delších vyjížďkách lze dohodnout s řidičem paušální sazbu.

Dopravní předpisy

Dopravní předpisy nejsou v Brazílii příliš respektovány a většina řidičů se považuje za pány silnice. Zejména jízda na dálnicích může být pro cizince dosti nebezpečná. Brazilští řidiči často jezdí velmi rychle, červené světlo na semaforech často pro ně neznamená stop. Nebezpečné je řízení zejména v noci, kdy téměř vůbec nerespektují červenou a často jezdí bez světel. Při ježdění ve velkých městech je vhodné mít zavřená okénka a při zastavení i zamčené dveře. Pokud je nutno řídit vozidlo v Brazílii, doporučuje se dostatek zkušeností s řízením a velká opatrnost. Zejména ve velkých městech je velmi populární i jízda na motocyklech.

Osobní bezpečnost

Obyvatelé Brazílie jsou většinou velmi přívětiví, je zde však veliký rozdíl mezi nesmírně bohatými a nepředstavitelně chudými, kteří bydlí s celými rodinami na ulicích nebo v chudinských čtvrtích. Z tohoto důvodu rovněž hrozí zejména ve větších centrech nebezpečí okradení. Proto není vhodné nosit nikdy větší obnos peněz a v žádném případě zlato. V každém hotelu je na pokoji sejf, který je vhodné si zaplatit (asi 3 Realy za den) a uložit sem všechny cennosti, peníze a doklady. Doporučuje se nenosit s sebou ani doklady, při jejichž ztrátě mohou nastat velké problémy. Před cestou je vhodné pořídit kopii dokladů a nosit s sebou jen tyto kopie. Není vhodné ani přes den procházet opuštěnými místy nebo tmavými tunely. Chovejte se nenápadně, nenoste na sobě žádné šperky, zlato, větší množství peněz ani žádné cennější předměty. Fotoaparáty a kamery je nutno mít stále pod dozorem a je třeba stále počítat s možností, že se kolem Vás pohybují rychlí zlodějíčci, kteří se zajímají o Vaše tašky. Nejsou nebezpeční, ale i pouhé okradení dovede znepříjemnit celou dovolenou. Ostražitostí se vyhnete co nejvíce možnosti okradení. Ledvinka ani batoh nejsou k uložení peněz či dokladů ideální, protože příliš lákají pozornost, což dosvědčují případě většiny okradených českých turistů v Riu. Při delších cestách do vnitrozemí je dobré se ohlásit resp. ponechat dokumenty a letenky na některém ze ZÚ ČR v Brazílii. Návštěvy favel (chudinských čtvrtí) jsou hazardním podnikem, nicméně některé cestovní kanceláře organizují tzv. favela tours, které slouží vcelku bezpečně k jejich poznání. Na pláži si dávejte pozor na odložené věci. Velkým problémem současné Brazílie jsou drogové mafie, které svádí neustálý boj s policií a často dochází i k přestřelkám. Proto je dobré se vyhnout jakýmkoliv podezřelým skupinám i nabídkám dealerů drog. Obecně lze konstatovat, že mimo Sao Paulo a Rio de Janeiro je situace mnohem lepší. Pokud dojde k napadení turisty je vhodné se obrátit na nejbližší policejní stanici.

Důležitá telefonní čísla - platná pro celou Brazílii:

Policie: (vojenská) -190 ( civilní) - 147
Rychlá lékařská záchranná služba (Pronto Socorro) - 192
Hasiči (Bombeiros) -193
Civilní ochrana (defensa civil) - 199

Další důležité údaje pro Rio de Janeiro: DEAT ( turistická policie) Av. Humberto de Campos, 315,Leblon, Rio de Janeiro, tel. (21) 3399-7170-5, 3399-7177-9 Delegacia do Aeroporto International de Galeao (letištní policie) - (21) 3398-4752

Pro oblast Federálního distriktu - Hl. město Brasília Policie Rio Branco - tel. 061 248 28 82, 364 27 99 Diplomatická policie 226 60 22

Pro Sao Paulo: Delegacia Especial de Aeroporto International de Guarulhos (letištní policie) - 011 - 77119697 Departamento de Auxílio Ao Turista (turistická policie) - 011 - 321 46209

Nemoci

Úpal, úžeh Nejčastějšími zdravotními problémy jsou onemocnění vyvolaná pobytem na slunci bez ochrany. Je nutno se dobře aklimatizovat na zdejší podmínky, nebýt na slunci neúměrně dlouhou dobu, chránit se pokrývkou hlavy a používat ochranné krémy s dostatečně vysokým faktorem. Je dobré být většinu času ve stínu a často se namáčet ve vodě. Je potřeba pít dostatečné množství tekutin, a to nejen při pobytu na slunci. Rovněž není vhodné se v horkých dnech neúměrně fyzicky namáhat.

Zažívací problémy

Často jen změna klimatu, potravy a vody může vést k průjmovým problémům. Hlavním nebezpečím těchto problémů je dehydratace. První zásadou tedy je dostatečná náhrada tekutin, minerálů a solí. Je vhodné použití protiprůjmových léků, které by neměly chybět ve výbavě na cestu. Při závažnějších problémech je nutná návštěva lékaře.

Žloutenka

Před návštěvou méně civilizovaných částí Brazílie je doporučováno očkování proti hepatitidě A a B. V každém případě je však nutno vždy dodržovat základní hygienická pravidla a hlavní zásady týkající se konzumace stravy a pití nápojů z ověřených zdrojů.

AIDS

Kromě základních zásad bezpečného sexu je nutno při návštěvě Brazílie dbát i na dodržení správných hygienických postupů při případném tetování, body pearcingu, akupunktuře i očkování. V případě nutnosti podstoupit očkování je třeba dát pozor na to, aby bylo použito originál zabalené jednorázové injekční stříkačky nebo je vhodné vzít si svou s sebou společně s dalšími léky a zdravotními pomůckami.

Břišní tyfus

Břišní tyfus je nebezpečnou nemocí vyvolanou požitím kontaminované potravy nebo vody. V případě návštěvy odlehlých částí Brazílie a předpokládaného pobytu mimo civilizaci se doporučuje podstoupit očkování proti břišnímu tyfu.

Malárie

Před návštěvou tropických vnitrozemských částí Brazílie je vhodné se chránit před málárií užíváním antimalarik. Malárie je nemoc, která se přenáší bodnutím komára, a doporučuje se vždy vzít s sebou repelent proti hmyzu. V případě návštěvy zejména přírodních rezervací a tropických pralesů je vhodné dodržovat následující zásady: Nosit dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy. Použít repelent proti komárům. Nepoužívat parfémy a kolínské vody. Při spaní používat ochranné sítě.

Jídlo

Brazilské restaurace servírují jedny z největších porcí na světě. Jídla jsou velmi chutná a pro návštěvníky Brazílie i velmi levná. Hlavními surovinami používanými v brazilské národní kuchyni jsou rýže, černé fazole a mouka z manioku. Černé fazole jsou často připravovány se slaninou a jsou základem i typického národního jídla feijoady. Několik druhů masa (hovězí, vepřové, klobásy, uzený jazyk apod.) se vaří s černými fazolemi, přidává se koření, bylinky a zelenina a vše se posype moukou z manioku. Brazilská kuchyně je velmi bohatá na nepřeberné množství různých mas. Ideálním místem pro jejich ochutnání jsou speciální restaurace churrascarias.
U žádného jídla od snídaně až po večeři nesmí chybět dostatečné množství ovoce, ananas, papaya, mango, melouny a mnoho dalších pro nás exotických druhů tropického ovoce.
Staré pravidlo říká: "Jez to, co můžeš uvařit nebo oloupat". Zelenina a ovoce by měly být vždy omyté v čisté vodě nebo nejlépe oloupány. V odlehlejších částech Brazílie je lepší se vyhnout čerstvým salátům, i když vypadají sebelépe. Nikdy nemáte jistotu, v jaké vodě byly oprány. Není dobré kupovat potraviny na ulici, doporučuje se navštívit obchod nebo restauraci. Ve větších centrech jsou restaurace naprosto bezpečné a jídlo je velmi chutné. V méně navštěvovaných částech Brazílie je vhodné se napřed podívat, zda je restaurace nebo obchod čistý a zda prodavač vypadá čistě a zdravě, potom je jídlo pravděpodobně bezpečné. Je dobré si vybírat restaurace, které jsou plné návštěvníků a vyhnout se těm prázdným. Nedoporučuje se kupovat na ulici zmrzliny. S výjimkou kvalitních restaurací je dobré se vyhnout i některým mořským plodům, zejména mušlím a ústřicím.

Nápoje

Pravidlem číslo jedna je opatrnost při konzumaci vody a ledu. Pokud neznáte původ vody, která je Vám nabídnuta, radši ji nepijte. Vodu kupujte zásadně v obchodech a dbejte na neporušenost uzávěru. Alkoholické i nealkoholické nápoje je lepší pít bez ledu. Tyto zásady se samozřejmě netýkají dobrých restaurací a hotelů. Stejně jako u vody, tak i u dalších nápojů je vhodné kontrolovat neporušenost uzávěrů. Někteří pouliční prodavači ředí nápoje vodou a pak prodávají jako originální balení. I u ovocných šťáv je nutno dohlédnout, aby nebyla přidávána voda. Nejlepší jsou čerstvě vamačkané ovocné šťávy nebo velmi zdravá vody z kokosových ořechů. Tyto ořechy otvírají přímo před nakupujícím, což je zárukou jejich nezávadnosti. Nedoporučuje se konzumace mléka, pokud ho nekoupíte v hodnověrných obchodech. Pokud není možno získat vodu z ověřených zdrojů, je nutno ji delší dobu převařit.

Ceny jídel a potravin

Obecně jsou ceny v Brazílii pro nás velmi výhodné a ve velké většině nižší než v ČR. Samozřejmě, nejlevněji se nakupuje ve velkých supermarketech, v malých obchodech na hlavních třídách je zboží dražší. V obchodech, kde je cena předem stanovena, se nesmlouvá. Smlouvat je možno na tržištích, kde se dá cena srazit až na polovinu.

Přibližné ceny se pohybují v těchto relacích (1 Real je cca 10 Kč ):

V obchodě
1l minerálky 1,50 Real
víno (1l) od 10,00 Real
chleba malý 0,50 Real
pivo 0,3l 1,50 Real
Nápoj v plechovce (Cola) 0,80 Real
sýr (1kg) 8-15 Real
uzeniny (1kg) 8-15 Real
1kg ovoce 1,00 Real

V restauraci
hlavní jídlo 15 - 25 Real
saláty, předkrmy 5 - 10 Real
těstoviny 10 - 15 Real
pivo 2 Real
nealko nápoj 2 Real
hamburger 4 Real
drink 4 - 6 Real
víno (1l) 20 Real
káva 1,5 - 3 Real

Typ MacDonalds
Hamburger 2,50 Real
Hot Dog 2,00 Real


pohlednice 1,00 Real
známka do Evropy 1,30 Real
 
 
 
Poloha
Povrch
Státní zřízení
Jazyk
Státní vlajka
Obyvatelstvo
Hospodářství
Náboženství
Podnebí
Časové zóny
Kultura
Jídlo a pití
Peníze
Historie
Sever
Severovýchod
Jihovýchod
Jih
Středozápad
Rio de Janeiro
Vodopády Iguacu
Amazonie
Buzios
Angra dos Reis
Belo Horizonte
Ouro Preto
Congonhas do Campo
Salvador de Bahía
Porto Seguro
Recife
Porto de Galinhas
Fortaleza
Natal
Sao Paulo
Brasília
Pantanal
Národní parky Brazílie
Zájezdy do Brazílie
Rio de Janeiro
Vodopády Iguacu
Amazonie
Pernambuco
Buzios
Costa Verde
Bahia
Minais Gerais
Rio Grande do Norte
Ceará
Sao Paolo
Brasília
Pantanal
Národní parky
Okruhy Brazílií
Zájezdy na míru
Víza
Očkování
Celní předpisy
Cestovky
Doprava do Brazílie
Zastupitelské úřady
Státní svátky
Letecká doprava
Autobusová doprava
Taxislužba
Dopravní předpisy
Osobní bezpečnost
Důlezitá telefonní čísla
Nemoci
Jídlo
Nápoje
Ceny jídel a potravin
Amazonka - Amazon Village
Amazonie - Novotel Manaus
Bahia - Porto Seguro Praia
Bahia - Eco resort Praia do Forte
Bahia - Sol Bahia Atlantico
Bahia - Bahia Othon Palace
Bahia - Pousada Farol do Morro
Buzios - Vila Boa Vida
Buzios - Pousada Mandragora
Costa verde - Hotel Portobello
Costa verde - Hotel Blue Tree Park
Iguacu - Continental Inn
Iguacu - Tropical das Cataratas
Iguacu - Carima
Pernambuco - Pontal de Ocapora
Pernambuco - Resort Praia dos Carneiros
Pernambuco - Recife Lucsim Palace
Rio de Janeiro - Atlantico Copacabana
Rio de Janeiro - Oceano Copacabana
Rio de Janeiro - Orla Copacabana
Rio de Janeiro - Rio Atlantica
Pantanal - Araras Eco Lodge

Emma Agency spol. s r.o., Cestovní kancelář Brno, Kozí 10  •  tel.: +420 542 214 343, fax: +420 542 214 914  •  brasil@emma.cz
V současné době nabízíme pobytové zájezdy do téměř všech středomořských oblastí - Španělsko (včetně ostrova Mallorca), Chorvatsko, Bulharsko, Řecko, Kypr, Turecko, poznávací zájezdy po celé Evropě i exotické zájezdy do Brazílie, Argentiny i do Peru.